Táto stránka bola spustená s cieľom napísať niektoré kultúrne názvy pre šamanov alebo pôvodných liečiteľov. Dúfajme, že bude slúžiť ako dobrý východiskový bod pre vaše skúmanie tejto témy. Ak chcete zdieľať aj to, čo poznáte, použite sekciu komentárov na tejto stránke.
Majte na pamäti, že niektorí liečitelia nepovažujú štítky šamanizmus alebo šamanské za správne. Slovo je slovo Tungus zo Sibíru. Najmä slovo šaman má tendenciu nesprávne aplikovať na pôvodných amerických liečiteľov, napríklad kliknúť. Táto téma je tiež úzko spätá s otázkami kultúrneho využitia.
Ak chcete mať na pamäti súvisiace problémy, použite tento zoznam ako východiskový bod vo vašom prieskume duchovných liečiteľov v rámci kultúry. Zistíte tiež, že za menami, ktoré sú kultúry často uplatňované na ich šamanských liečiteľov, sa nachádzajú isté významy, ako sú slová, ktoré znamenajú „snové“, „cestujúcich“ alebo „duchov“.
Nie sú v žiadnom konkrétnom poradí, pretože boli pridané, pretože boli nájdené alebo prispeli. Niektoré majú odkazy na stránky, ktoré hovoria o tejto forme šamanizmu:
Angakok – Inuit Shaman, videl som to odkazom na papier na Brandon University v Kanade.
Fugara – Beduínska forma šamanizmu
Baksylyk – videl som odkaz na papier od Patrika Garroneho nazvaný „Baksylyk: moslimská deklinácia šamanizmu“ (v ISIM NEWSLETTER, december 1999 (č.4)
Sahir-þairls – Šamani v Turecku ostatné slová, ktoré som videl v súvislosti s týmto bol kazašský kazašský baksýs, baksý, kam, ozan, Oguz, ozans
Kopuz – hudobný nástroj, nejako spojený so šamanizmom
Kmeň Dagara – západoafrický kmeň so šamanskými liečiteľmi
Kontomblé – slovo západnej Afriky za pomoc duchov.
Txiv Neeb – Shaman z Hmongu, šaman sa prekladá na „otca / pána duchov“.
Miko – Žena šaman, píše v článku v ázijských folklórnych štúdií.
Mudang – kórejský šaman, väčšina kórejských šamanov sú ženy
Nae-Rim-Kut – kórejské šamanské zasvätenie
Huna – forma šamanizmu, inšpirovaná havajskými.
Babalawo – šamani Yorubského ľudu Nigérie, západnej Afriky, čo znamená „Otec tajomstiev“ alebo „Otec duchov“ dodávaný študentom Babalawo / Shaman.
Wulla-mullung – kmen Wiradjuri – juhovýchodná Austrália sa zdá, že je to meno, ktoré nazývajú ich Šamani a ich pomocní duchovia sa nazývajú Budian.
Dukun – indický šaman
Bomoh – Malajský šaman
Voelva / Volva / Vala / Seidhkona – šaman švédskej mytológie
Seidhr – šamanský rituál alebo personál v nórskej tradícii. Mužské šamany nórskej tradície sa niekedy označujú ako mužov Seidhru.
Baal Shem – v hebrejčine sa prekladá ako „majster mena“, možno židovský šaman
Wakan Tanka – Termín pre ducha, ktorý sídli vo všetkom v Lakote
Sheripiari – termín Campa východného Perú
Znakharka – termín pre ženskú šaman na Ukrajine, dodávaný šamanom Ukrajiny.
Tang-ki – čínske meno pre šaman (tiež fu-chi, ktorý sa zdá byť spojený so stredne veľkou lodou zahŕňajúcou písanie.)
P’aqo – Andské slovo pre šamana – je to slovo Quecha pre šamanov, ale sú to mystici (odovzdávaní šamanským odkazom jeden z našich čitateľov)
Mambo – Jeden z našich čitateľov zistil, že toto je „meno vysokej kňažky v tradícii voodoo, najmä tých, ktorí udržiavajú piesne a rituály a udržujú vzťah spoločenstva s duchmi …“
Yachak – jeden z našich čitateľov: „prekladal ako Birdman človeka, ktorý vie, ako lietať do iných sveta, spojiť sa s duchmi a priniesť správy.“
Quam – „Zvyčajné turecké slovo pre šaman“. Názov znamená diviner. Z: Zvieracie a šaman: Staroveké náboženstvá strednej Ázie Julian Baldick (Tiež zmienky ongon, turecké slovo pre totem alebo označenie špeciálneho zvieraťa.)
Baqshi – kazašskí špecialisti, Bakshi medzi Kirgizom a Ujgurom (od Malang, Sufis a Mystics – etnografická a historická štúdia šamanizmu v Afganistane Mohamedom Humayunom Sidkym)
Táltos – maďarský šaman (Špecifický Táltos z folktalov: Göncöl a Kampó)
Sangoma – juhoafrický šaman, termín Zulu
Inyanga – juhoafrický šaman zaoberajúci sa liekmi z rastlín a zvierat.
Boo – mužský mongolský šaman
Kahuna – niekedy považované za havajské slovo pre šaman