Ako si uchovať zdravé oči

Vysoké hladiny glukózy v krvi a vysoký krvný tlak môžu spôsobiť poškodenie krvných ciev v očiach. Vyberiete proaktívny prístup k ochrane vášho zraku od očných stavov, ako je napríklad katarakta alebo makulárna degenerácia? Zatiaľ čo dobre vyvážená strava môže pomôcť chrániť váš zrak, môžete tiež zvážiť, či liečivé doplnky a bylinky dokázali, že posilňujú zdravie očí mimo jedla.
Liečivé byliny

Okuliare, ktoré sa nachádzajú v čajoch, tinktúrach a homeopatických očných viečkach, sú vysledovateľné do 14. storočia ako liek na rozšírené ochorenia očí, ktoré znižujú zápaly a infekcie.

Ginkgo (ginko biloba) zlepšuje tok krvi do zadnej časti oka; ako antioxidant, chráni nervové bunky v celom oku a tele.

Gou qi zi je jedným z mnohých tradičných čínskych bylín pre zdravie očí. Je známe, že červené diamantové bobule zlepšujú zrak, zvlhčujú suché oči a zabraňujú makulárnej degenerácii a diabetickej retinopatii.

Zelený čaj je nabitý vitamínmi C a E, luteínom, zeaxantínom a antioxidantmi, ktoré pomáhajú chrániť očné tkanivá pred glaukómom a ďalšími ochoreniami.

Ju hua (kvet chryzantémy) je bohatá na beta-karotén a vitamíny B a je preukázateľne prospešná pre vodnaté oči, škvrnité videnie a rozmazané videnie.

Mi meng hua (buddleia) a najmä jej kvetnaté puky pomáhajú zmierniť citlivosť na svetlo, slabý zrak a ďalšie sekrécie očí. V lekárskych štúdiách sa uvádza, že buddleia pomáha chrániť pred zákalmi a poškodením očných šošoviek.
Výživové doplnky

Mnohé z týchto živín podporujúcich oči sú už v multivitamínoch a prírodných zdrojoch potravy, vrátane listovej zelenej zeleniny, ovocia, vajec, mäsa, rýb a orechov.

Kyselina alfa-lipoová je antioxidant, ktorý pomáha redukovať poškodenie očných buniek a riziko vzniku katarakty.

Beta-karotén, pigment v rastlinách, pomáha pri výrobe vitamínu A a môže znížiť riziko makulárnej degenerácie, mŕtvice a iných ochorení staršieho veku.

Omega-3 esenciálne mastné kyseliny nachádzajúce sa v lososoch, slede, tuniakoch a množstve studenej vody sú spojené so zdravým vizuálnym vývojom a funkciou sietnice. Omega-3 tiež pomáhajú regulovať vnútroočný tlak.

Kyselina listová je vitamín B, ktorý v prípade nedostatku môže viesť k poškodeniu optického nervu.

Luteín, odvodený z vajec a listovej zelenej zeleniny, znižuje riziko katarakty a makulárnej degenerácie.

Selén je minerál s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré chránia bunky pred poškodením. Vlašské orechy a obohatené chleby a ryža poskytujú diétne selen.

Vitamín A pomáha udržiavať jasné, ostré videnie a znižuje riziko nočnej slepoty.

Vitamín C ako antioxidant pomáha znižovať tvorbu šedého zákalu a pomáha znižovať riziko glaukómu a makulárnej degenerácie súvisiacej s vekom.

Vitamín E dokázal, že spomaľuje rast katarakty a prirodzene sa vyskytuje v zelenej zelenine a orechoch.

Zeaxantín sa objavuje vo vysokej koncentrácii v očnej makuli a predpokladá sa, že pomôže zabrániť poškodeniu modrého svetla dosiahnuť vnútorné štruktúry sietnice.

Zinok vo vhodných hladinách posilňuje retinálne bunky a pomáha predchádzať oslepaniu degenerácie makuly.

Získanie príliš veľa určitých mikroživín, minerálov a bylín môže spôsobiť zdravotné problémy. Predtým, než začnete užívať akýkoľvek výživový doplnok alebo bylinku, vždy sa najprv poraďte s lekárom.

(Visited 62 times, 1 visits today)
Share