Amulety, talizmany – niečo o ich význame

Slovo „amulet“ pochádza z latinského amuletu. Najskoršie používanie termínu je v Plinyovej „Prírodnej histórii“, čo znamená „objekt, ktorý chráni človeka pred problémami“. Amulet môže byť akýkoľvek objekt, ale najdôležitejšou vlastnosťou je jeho údajná právomoc chrániť svojho majiteľa pred nebezpečenstvom alebo poškodením.

Amulety sú odlišné od talismanov, pretože talisman je presvedčený, že prináša šťastie alebo nejaký iný prospech, hoci môže ponúknuť aj ochranu.

Každé znamenie zverokruhu zodpovedá skvostu, ktorý pôsobí ako amulet, ale tieto kamene sa líšia podľa rôznych tradícií.

Parfumy a esencie slúžia aj na účely lákavosti alebo odpudzovania. Populárne legendy často pripisovali magickým silám určité nezvyčajné predmety, ako je dieťa alebo kráľovská noha; držanie týchto predmetov údajne obdarené ich magickými schopnosťami na svojich majiteľoch.

Okrem ochrany pred nadprirodzenými silami sa amulety používajú aj na ochranu proti iným ľuďom. Napríklad vojaci a osoby podieľajúce sa na iných nebezpečných aktivitách môžu používať talismany na to, aby zvýšili svoje šťastie. Carlist vojaci nosili medailu z Posvätného srdca Ježiša s nápisom „Detente bala“ („Stop, guľka!“).

Amulety môžu obsahovať drahokamy s osobitným významom alebo rytiny, sochy, mince, kresby, prívesky, krúžky, zvončeky atď.

Obrázky slonov sa považujú za atraktívne pre šťastie.

Amulety dnes možno nájsť medzi ľuďmi každého národa a sociálnym postavením. Môžu byť vystavené v šperkoch, remeselníckych veľtrhoch, múzeách, obchodoch, domoch, vozidlách, takmer kdekoľvek.

Amulety a Talismany vo folklóre

Amulety a talizmany sa značne líšia podľa času a miesta ich pôvodu. V mnohých spoločnostiach náboženské predmety slúžia ako amulety. Rehoľný amulet môže byť postava určitého boha alebo jednoducho symbol symbolizujúci božstvo, ako je kríž pre kresťanov alebo „oko Hora“ pre starých Egypťanov.
Starí Egypťania mali veľa amuletov na rôzne príležitosti a potreby, často s postavou boha alebo „ankh“ (kľúčom večného života); postava boha Scarab Khepri sa stala bežným amuletom a teraz získala obnovenú slávu okolo západného sveta.

V arabských krajinách je ruka s okom uprostred palmy a dvoch palcov
podobne ako ruka Fatimy – slúži ako ochrana proti zlu.

Niektoré formy budhizmu majú hlbokú a starodávnu talismanskú tradíciu. V prvých dňoch budhizmu, tesne po smrti Buddhy okolo roku 485, boli amulety nesúce symboly budhizmu bežné. Symboly, ako napríklad škrupinové škrupiny, stopy Buddhy a ďalšie boli bežne nosené. Po 2. storočí B.C. začali Gréci vyrezávať skutočné obrazy Budhu. Tieto boli v Indii hlúpo získané domorodými budhistami a tradícia sa rozšírila. V Thajsku možno obyčajne vidieť ľudí s viac ako jedným Buddhom visiacim z ich krku.
V niektorých oblastiach Indie, Nepálu a Srí Lanky sa tradične verí, že šakalský roh môže udeliť prianie a znova sa znova ukáže svojmu majiteľovi, keď je stratený. Niektorí Sinhálci veria, že roh môže udeliť držiteľovi nezraniteľnosť v každom súdnom procese.
Na Filipínach sa miestny amulet nazýva agimat alebo anting-anting. Podľa folklóru je najsilnejším anting-antingom hiyas ng saging (priamo preložený ako perla alebo klenot banánov). HYYA musí pochádzať z vyspelého banánu a vychádza len počas polnoc. Predtým, ako môže človek túto agimáciu úplne vlastniť, musí bojovať proti nadprirodzenému telu nazývanému kapré. Iba potom bude jeho skutočným majiteľom. Počas svätého týždňa oddaní cestujú na horu Banahaw, aby dobili svoje amulety.
Staroveká tradícia v Číne zahŕňa zachytenie kriketa nažive a jeho udržanie v krabičke s cieľom získať veľa šťastia (táto tradícia sa rozšírila aj na Filipíny). Číňania môžu tiež rozdávať mince na zemi, aby získali peniaze. ryža má tiež povesť nosiča šťastia.
V Bolívii a Argentíne poskytuje boha Ekeko štandardný amulet, ktorému by sa malo ponúknuť aspoň jedna bankovka alebo cigareta na získanie šťastia a blahobytu.
V africko-karibských synkritických náboženstvách, ako sú Voodoo, Umbanda, Quimbanda a Santeria, kresby sa používajú aj ako amulety, napríklad s vežami Voodoo; tieto náboženstvá tiež berú do úvahy farbu sviečok, ktoré svietia, pretože každá farba má odlišný účinok priťahovania alebo odpudivosti.
V strednej Európe ľudia verili, že cesnak vedie upírov, a tak urobil aj krucifix.
Pre starých Škandinávcov, Anglo-Saxonov a Nemcov av súčasnosti pre niektorých veriacich Neopaganu rúna Eoh (tis) chráni proti zlu a čarodejníctvu; ne-abecedná rúna predstavujúca Thorovo kladivo stále poskytuje ochranu proti zlodejom na niektorých miestach.
Odvodený od starých Keltov, ďatelina, ak má štyri listy, symbolizuje veľa šťastia (nie írskej tribúny, ktorá symbolizuje kresťanskú Trojicu). V keltskej tradícii sa taška z žeriavovej kože (nazývaná žeriavová taška) symbolizovala poklad, koleso

(Visited 506 times, 1 visits today)
Share