Obrovským fenoménom súčasnej doby sa stáva pestovanie byliniek a nie je na to ani potreba veľká záhrada, postačí totiž kvetináče a balkón či okenný parapet. Aromatické rastlinky aj liečivky nielen pomáhajú, ale pekne vyzerajú a navyše nádherne vonia. Vďaka týmto vlastnostiam skrášlia každý kútik, v ktorom ich budete pestovať.
Záhradnícka aj bylinkárska sezóna je v plnom prúde a tak nezostáva, než pomaly začať žať, čo nám nadelila príroda, či sme si sami vypestovali.
Kvalitné nálevové zmesi pripravené z dobre usušených a uskladnených byliniek nám pomôžu na celú radu neduhov – prechladnutie, únava, migrény, ale i napríklad psychická záťaž. Tiež si z nich môžeme pripraviť skvelú očistnú kúru pre naše telo. Práca s bylinkami je navyše príjemná aromaterapia.
Príprava zmesí – na čo musíme pamätať.
Každá bylinka má iné účinky, než ich začnete miešať, mali by ste sa s nimi zoznámiť. Tiež by ste mali vedieť, ktorá bylinka je na čo vhodná. Niektoré bylinky sa hodia iba k jednému účelu, iné majú viac možností použitia.
Sypané zmesi alebo balené v sáčku?
Je na každom, akú formu zvolí, porciované zmesi sú vhodné pre prípad, že nemáme príliš veľa času. Sáčky pre bylinné zmesi sa navyše dajú pomerne ľahko zohnať.
Ktorá bylinka na čo?
Pri kombinácii byliniek je dôležité brať do úvahy aktuálny zdravotný stav, prípadne reakcie na rôzne druhy alergénov. Niektoré obmedzenia sa týkajú aj malých detí či tehotných a dojčiacich. Preto je dôležité poznať vlastnosti a účinky jednotlivých byliniek. Ďalšie, čo je dôležité si uvedomiť je, že bylinky rozhodne nenahradia liečbu bežnými liekmi predpísanými lekárom.
Na prechladnutie pomôže bez čierny, harmanček, skorocel, lipový kvet, materina dúška, medovka, podbeľ, nechtík, šalvia, echinacea alebo yzop.
Proti chrípke a virózam sú vhodné bez čierny, harmanček, žihľava, lipa, mäta, materina dúška, nechtík, podbeľ, rebríček alebo šalvia.
Čistiace účinky má jahody, skorocel, žihľava, nechtík, púpava alebo ľubovník.
Proti zápalom pomôže bez čierny, divozel, harmanček, jahoda, skorocel, alchemilka, levanduľa, mäta, materina dúška, nechtík, rebríček, saturejka, šalvia, ľubovník alebo echinacea.
Proti depresii a únave pomáha pamajorán, harmanček, lipa, medovka, rozmarín alebo ľubovník.
Dobrý spánok podporí a nespavosť zaženie bez čierny, divozel, harmanček, majorán, materina dúška alebo medovka.