čo je to choroba

Čo je choroba?

Alternatívna medicína: cesta k sebestačnosti a sebarozvoju

Často počúvame a čítame o potravinovej sebestačnosti, predstave, ktorá láka mnohých ľudí na celom svete. Aj na Slovensku vznikajú malé farmy alebo hospodárstva, na ktorých majitelia pestujú plodiny a chovajú zvieratá. Niektorí kvôli možnej kríze a pádu ekonomiky v budúcnosti, iní chcú byť zdravší a znížiť spotrebu všadeprítomnej chémie. Iní vnímajú tento krok ako odvrátenie sa od konzumného spôsobu života.

Okrem potravinovej sebestačnosti však existuje sebestačnosť aj v iných oblastiach ľudského života – napríklad na poli zdravia. Jedným zo spôsobov ako sa k tejto méte môžeme priblížiť je sebarozvoj a schopnosť spracovať životné lekcie ešte predtým než vytvoria fyzické bloky v tele. Ďalšou veľkou oblasťou je štúdium alternatívnej medicíny ako sú fytoterapia alebo homeopatia.

Čo je to choroba alebo úrovne zdravia

Plne sa stotožňujem so slovami americkej homeopatky Miradny Castro, ktorá hovorí: „Byť zdravý neznamená len nemať žiadnu chorobu. Zdravie dáva človeku pocit telesnej a duševnej pohody, vyrovnanosti a osobnej slobody. Zdravý človek je silný, dokáže sa prispôsobovať a má zásobu energie, z ktorej môže v prípade potreby čerpať. Dokáže si priznať svoje pocity, vie ich vyjadriť a udržiava dobré vzťahy s inými ľuďmi. Zdravý človek uvažuje jasne, vie sformulovať svoje myšlienky, riešiť problémy a ľahko sa rozhoduje.“

Tak ako každému z nás vyhovuje iný druh jedla, iný druh pohybu, práce, takisto nám je blízky iný pohľad a chápanie toho, čo znamená choroba a čo zdravie. Je zdravie iba neprítomnosť ochorenia alebo pocit pohody? Znamená choroba prekážku, súpera, alebo je to výzva zmeniť svoje vzorce vnímania a správania sa? Pre niekoho môže byť choroba výstrahou na nevhodne zvolenej ceste životom, pre iného skôr únik pred tým, čomu sa chce vyhnúť.

Riešenie zvonka

V minulosti, keď som bola chorá, šla som k lekárovi a čakala som od neho vyriešenie celej záležitosti. Mal ma vyšetriť, stanoviť diagnózu, predpísať liek, ktorý „zaberie“ a celá vec bude vyriešená. Postupom času som však zistila, že takéto krátkozraké videnie sveta a statické vnímanie choroby ako stavu nestačí na vyriešenie toho, čo mám riešiť ja. Ani zdravotná sestra a ani lekár nevedia ako sa skutočne cítim, nevedia, že napriek tomu, že testy sú v poriadku, mám bolesti alebo to, že tie lieky, ktoré som užívala znižovali kvalitu môjho života. Pochopila som, že nechcem už žiadne lieky, pokým to zas pre zmenu nebudem cítiť inak. Pochopila som, že musím hľadať iný spôsob liečby. To bola moja lekcia a prebudenie sa k aktivite. Je pohodlné byť pasívnym a iba čakať na rozhodnutia iných. O to ťažšie a tvorivejšie je konať sám za seba.

Homeopatia – harmonizácia zvnútra

Je dôležité pochopiť to, čo tvrdí Jorg Wichman a síce, že „moja choroba nie je niečím povrchným, čo by mohli nájsť iba špecialisti. Moja choroba je niečo, čo môžem ja sám vnímať a cítiť, vo svojom tele a duši.“ Aj kvôli týmto dôvodom som začala študovať homeopatiu a neskôr naplno pracovať na poli homeopatie. V súčasnosti sa venujem budovaniu pacientskej organizácie Priatelia komplementárnej a alternatívnej medicíny, ktorá podporuje ľudí, ktorí chcú používať alternatívnu medicínu vo voľbe vhodných terapií a terapeutov. Okrem toho sa podieľam na tvorbe nového časopisu HOMEO magazín. Bola by som rada, keby priniesol informácie hľadačom, ktorí chcú alebo musia občas zobrať zodpovednosť do svojich rúk. Alebo tým, ktorí si chcú rozšíriť svoje poznanie a náhľad na svet. Lebo zdravie nie je len o fyzickej pohode, ale zahŕňa v sebe aj duševnú a mentálnu harmóniu, aspekt, ktorý je z môjho pohľadu zásadným prínosom homeopatie.

Verím, že väčšina z nás má vo vnútri silu, ktorá je schopná naštartovať proces harmonizácie organizmu. Netreba čakať len na záchranu zvonka, ale okrem pomoci lekárov, liečiteľov a šamanov musíme sami aktivizovať svoje sily a intuíciu.

Mgr. Dagmar Ferencziová

(Visited 220 times, 1 visits today)
Share