Nespíš dobre? Vaša večera môže byť to, čo vám dáva nočné mory

V poslednej dobe ste nespali dobre? Ak vás nočné mory a podivné sny udržali na uzde, alebo aby ste sa nedostali k odpočinku, ktorý potrebujete, vaša strava môže byť na vine. Podľa WebMD, asi polovica dospelých má príležitostne nočné mory – a 2-8% dospelých sa označuje za „sužovaných“ nočnými morami. A hoci sa môže zdať hlúpe si myslieť, že zlý sen môže ovplyvniť vaše zdravie, nočné mory sú pre vás vážne zlé. Nielenže môžu byť indikátorom stresu alebo úzkosti vo vašom živote, ale môžu tiež viesť k deprivácii spánku, čo môže mať vplyv na zdravie, váhu a duševné zdravie vášho srdca. A aj keď existuje niekoľko rôznych príčin nočných môr, to, čo jete, je ľahké preskúmať a zmeniť.

 

V štúdii z roku 2015 17,8% účastníkov uviedlo, že majú zlé alebo podivné sny spôsobené tým, čo jedli – alebo spôsobili príliš neskoro v noci. 44% respondentov uviedlo, že po konzumácii mliečnych výrobkov mali „rušivé“ sny, 19% uviedlo nočné mory po konzumácii korenených jedál a 27% malo bizarné sny po konzumácii sladkých potravín. Čo konkrétne by ste sa mali vyhnúť, aby ste zastavili nočné mory skôr, ako začnú? Dostali sme sa na útek.

aké potraviny spôsobujú nočné mory? Zmrzlina

Zmrzlina kontroluje niekoľko z týchto krabíc – samozrejme má mlieko a je to tiež neuveriteľne sladké. Jesť pred spaním sa môže zdať ako dokonalý spôsob, ako relaxovať po dlhom dni, ale v skutočnosti vás môže udržať a zaskrutkovať si spánok. Všetko, čo vám cukor dáva energiu, ktorá môže zmiasť váš mozog, keď sa snažíte zaspať, a tie zmiešané signály môžu byť to, čo vedie k podivnému podvedomiu.

 

Aké potraviny spôsobujú nočné mory? cestoviny

 

Vieme, vieme, viac pohodlia potravín. Ale podľa Fox News, kyselina z paradajkovej omáčky vám môže dať kyslý reflux a ťažké cesto a oleje môžu viesť k popáleniu srdca. So svojím telom pracujúcim nadčas na spracovanie všetkého, môže vás udržať od toho, čo potrebujete. Navyše, tieto sacharidy fungujú rovnako ako jesť cukor, aby vás udržali, keď sa pokúšate nadol.

 

Aké potraviny spôsobujú nočné mory? syr

 

Syr je originálne „nočné mory“ – čo nám znie ako nočná mora, pretože máme radi dobrý syrový tanier. Ale nová štúdia zistila, že ľudia, ktorí jedia syr, najmä pred spaním, tvrdia, že majú väčšiu pravdepodobnosť, že potom budú mať zlé alebo divné sny.

 

Aké potraviny spôsobujú nočné mory? Pikantná omáčka

 

Niektoré vaše obľúbené korenené korenia môžu byť tým, čo ovplyvňuje váš spánok. Štúdium na univerzite zistilo, že ľudia, ktorí o sebe informovali, že zaspali a zaspali po konzumácii horúcej omáčky. To môže byť spôsobené tým, že korenené jedlá môžu zmeniť teplotu vášho tela a vyššia telesná teplota môže zabrániť hlbokému spánku a zvýšiť REM spánok – spánkové štádium, v ktorom sa vaše telo nachádza, zatiaľ čo sníva. Wall Street Journal cituje štúdiu, ktorá hovorí, že keď korenené potraviny zvyšujú teplotu vášho tela, môže to viesť k prebudeniu v noci. A keď sa zobudíte uprostred snu, budete s väčšou pravdepodobnosťou na to pamätať – čo môže spôsobiť, že bude ešte ťažšie spať, ak by to bola nočná mora.

 

Ostatné korenia, ako je kečup a BBQ omáčka, môžu byť tiež naplnené množstvom skrytých cukrov, ktoré vás udržia. Ak nemôžete jesť bez nich, uistite sa, že jete aspoň šesť hodín pred spaním, takže vaše telo má dostatok času na spracovanie.

 

Aké potraviny spôsobujú nočné mory? alkohol

 

Kým alkohol je vlastne sedatívum a môže vám spôsobiť ospalosť, v skutočnosti nie je vhodný na spánok. Cleveland Clinic uvádza, že znižuje hlboký spánok a zvyšuje REM spánok. Zvyšuje tiež pravdepodobnosť, že budete spať, alebo budete vykonávať iné činnosti.

 

Kofeínové nápoje

Aké potraviny spôsobujú nočné mory? sóda

Pravdepodobne nepijete kávu pred spaním – ale môžete piť čaj alebo limonády, ktoré môžu byť balené s kofeínom. A kofeín vás nenecháva v tradičnom zmysle. Zvyšuje tiež mozgovú aktivitu, ktorá môže byť receptom na katastrofu, keď sa snažíte upokojiť svoju myseľ a pripraviť sa na posteľ. Ak potrebujete niečo na pitie, vyskúšajte nočný čaj bez obsahu kofeínu – a vyhnite sa fľaškovým šťavám, ktoré sú naplnené cukrom, a horúcej čokolády, ktorá má všetko mlieko, cukor a kofeín v jednom lahodnom balení.

Aké potraviny spôsobujú nočné mory? cukroví

 

Pečivo má tendenciu byť šok plný cukru, ktorý vám dá energetickú podporu tesne pred spaním – ešte horšie sú koláče a sušienky s čokoládou v nich, pretože kofeín je pravdepodobne prítomný a môže vám zabrániť v hlbokom spánku.

(Visited 51 times, 1 visits today)
Share