Tee tree – Australský zázrak

Poznáte prírodný antibakteriálny prostriedok?
Moderná spoločnosť sa na každom kroku stretáva s chémiou. Nachádzame ju v potravinách, liekoch, čistiacich prostriedkoch, nábytku, oblečenia, doma aj v zamestnaní. Všetci máme tiež viac či menej potvrdené podozrenie, že chémia je zdrojom rôznych ochorení a najmä alergií, ktorých v populácii dramaticky pribúda. Preto nie je divu, že sa ľudstvo snaží o čo najväčšiu mieru návratu k prírode. Znamená to nielen pestovanie biopotravín, ale aj využívanie prírodných zdrojov v medicíne a najmä vo farmácii. Jedným z produktov prírody, s ktorým sú dlhodobé pozitívne skúsenosti je Tea-tree Oil.
Jedná sa o olej získavaný zo silica austrálskej rastliny Melaleuca alterniofolia, austrálskeho čajovníka, ktorý sa posledných rokoch stal takmer všeliekom a našiel aj široké využitie v kozmetickom priemysle. V silicu sa nachádza vysoký obsah cienolu, tetraterpenu terpinen a tiež seskviterpeny. Má nezameniteľnú, typickú vôňu.
S čajom však má rastlina spoločného pramálo. Je to vysoký strom s belavou kôrou, hustými, lepkavými listy a krémovo bielymi kvetmi. Jeho príbuzné musíme hľadať medzi myrta alebo eukalyptus. Slovenský názov je Kajeput / alebo tiež bělostrom / střídavolistý.
História rastliny, z ktorej sa Tea-tree olej získava siaha hlboko do minulosti. Jeho stopy boli nájdené už v čase pred 40 000 rokmi. Pôvodné austrálske obyvateľstvo, ktoré sa po kontinente pohybovalo, dokázalo využiť prírodné zdroje nielen k živobytiu, ale aj k vyliečeniu rôznych poranení. Postupne sa naučili poznať účinky jednotlivých rastlín a odovzdávali si tieto poznatky z generácie na generáciu. Mnohé z týchto informácií postupne zanikli, rovnako ako zanikli niektoré rastliny a živočíšne druhy, ale čajovník austrálsky sa zachoval až do dnešných čias.
Jeho účinky objavil kmeň Bandjalung na severovýchode Nového Južného Walesu. Strom rástol v tamojších mokradiach a jeho listy upadávali do vody. Domorodci si všimli, že ak sa v tejto vode kúpu, ich rany sa hoja oveľa lepšie a rýchlejšie. Neskôr zistili, že tieto účinky vykazujú listy čajovníka a začali ich drviť a miešať s bahnom, ktoré si na rany nanášali.
Oveľa neskôr sa na kontinente objavili bieli kolonisti. Žili tu v primitívnych podmienkach a naučili sa rastlinu využívať rovnakým spôsobom. Bola to pre nich darom, pretože prvými osídlenci boli väčšinou trestanci, ktorým, ako okrajovým existenciám spoločnosti, nebolo treba zaisťovať žiadnu, ani lekársku pomoc. Museli si teda pomôcť sami.
Bieli kolonisti, ktorí začali obrábať pôdu sa, cez známe účinky, pokúšali austrálsky čajovník vykoreniť, ale ten sa húževnato držal svojich lokalít ďalej. S príchodom novo vynájdených liekov sa od jeho používanie upúšťalo a bol radený medzi „babské rady“. Našťastie ho zachránila jeho životaschopnosť a podarilo sa ho zachovať až do súčasnosti, kedy sa opäť vraciame k jeho zázračným, antiseptickým účinkom.
Na jeho znovuobjavenie má veľký podiel dr. Artur Penfold, ktorý olej vydestiloval a vyskúšal jeho účinky. Za pomerne krátku dobu jeho tím zistil, že olej má trinásťkrát silnejší účinky ako kyselina karbolová, ktorá bola v tom čase hlavným antibakteriálnym prostriedkom. Zároveň ale bolo pri týchto výskumoch zistené, že tieto účinky majú práve len stromy z mokradí na území Bandjanukgu.
Teraz môžeme Tea-tree olej kúpiť prakticky všade, v lekárňach, obchodoch so zdravou výživou aj v kozmetických salónoch a teší sa obrovskému záujmu.
Jeho účinky sú zrejmé. Je to vysoko účinné prírodné antiseptikum, ktoré bránia infekciám tým, že preniká do poškodených tkanív. Nemá vedľajšie účinky, nedráždi pokožku a nepoškodzuje organizmus. Používa sa na liečenie spálenín, ošetruje sa ním bodnutí hmyzom, odreniny mokvajúce a hnisajúce rany. Boli preukázané jeho silné účinky pri vaginálnych infekciách, plesňových ochoreniach, bolestiach spôsobených artritídou, svalových bolestiach a kŕčoch. Používa sa na kloktanie pri bolestiach hrdla, implementácii výplachov pri zápaloch ďasien, aftách alebo ako repelent. Výpočet jeho účinkov tým zďaleka nekončí. Jeho pozitíva objavil kozmetický priemysel, silné, aromatické účinky má tiež na psychiku človeka.
Tento zázračný prostriedok sa stal výhodným vývozným artiklom Austrálie. Neskôr sa podarilo rastlinu rozmnožovať a presádzať do starostlivo vyberaných lokalít na plantáže, takže sa jej spracovaním nepoškodzuje životné prostredie. Jeho obľuba stále rastie a čaká ho veľmi sľubná budúcnosť.

(Visited 53 times, 1 visits today)
Share