Tibetské budhistické prívesky – história a symbolika

Tu je stručná história tibetských budhistických príveskov a stručný popis ich symboliky.

 

Talizmany a amulety sú už tisíce rokov nosené mnohými rôznymi kultúrami po celom svete. Často úplne unikátne a osobné, s použitím príťažlivých materiálov a symbolizmu, amulety boli vyrobené na rôzne účely, napríklad na odvrátenie zla alebo choroby, alebo na prinášanie šťastia pri zberoch, cestách alebo vojne. Téma, ktorá ich spája, je, že ľudia, ktorí ich vytvorili a používali, často verili, že majú silu zmeniť alebo ovplyvniť svet okolo seba. V tomto zmysle nám pomáhajú talizmany a amulety pochopiť ľudskú potrebu blahobytu a univerzálne pojmy nádeje a viery.

 

Tibetskí budhisti sú tiež známi tým, že používali takéto veci už stovky rokov.

Tibetské amuletové boxy alebo „ghau“ sú zvyčajne vyrobené z kovu v repousse štýle konštrukcie. Účelom a funkciou týchto zariadení je ochrana pri cestovaní. Občas majú malé okno na prednej strane s obrazom Budhu, ktorý môže poskytnúť putovnú svätyňu. Typicky je predná strana veľmi zdobená a ozdobená jedným alebo viacerými z ôsmich sľubných symbolov a iných motívov. Amuletové boxy sú tiež bežne používané na ukladanie všetkých druhov posvätných materiálov, ako sú malé texty, požehnané šnúry, zasvätené medicíny, relikvie a podobne. Takéto objekty boli vo všeobecnosti prenášané pri cestovaní na určitú vzdialenosť od domova, napríklad na púti, alebo na dlhšie služobné cesty.

 

Takáto bola tibetská viera v silu amuletov a talismanov, ktoré by ich nosili v boji a verili, že budú chránení pred škodami. Toto bolo svedkom počas vojenskej invázie do Británie v roku 1903 v Tibete. Väčšinou stredoveká tibetská armáda utrpela masaker Britov, ktorí boli vyzbrojení maximálnymi pištoľami a puškami. Tibeťania nosili amulety, ktoré im ich lamovia sľúbili, že ich ochráni magicky pred akoukoľvek ujmou. Po bitke prežili tibeťania, ktorí preukázali hlboký zmätok nad neúčinnosťou týchto amuletov.

 

Nižšie uvádzame vysvetlenie niektorých budhistických snímok, ktoré môžete nájsť na budhistických príveskoch, kruhoch alebo náušniciach a čo znamenajú.

 

1) Obrázok Budhu

 

Nosenie predmetov s obrazom Buddhu nám môže pripomínať, že Buddha nasleduje budhistické učenie v každodennom živote. Takéto veci nás tiež povzbudzujú, aby sme boli viac trpezliví, milí v prírode a kultivovali myšlienky mieru a nenásilia. Skladáme aj prívesky zobrazujúce iné budhistické diéty.

 2) – Lotos

Lotosový kvet bol rešpektovaným symbolom čistoty, krásy a znovuzrodenia. Ukazuje nám, ako môžu ťažkosti priniesť transformáciu. Pri nosení lotosového prívesku sme pripomenutí príležitostí, ktoré nám každý deň dáva za naše kvality ako múdrosť, súcit, šťastie a láska. Rovnako ako lotos rastie z bahnitého rybníka, duchovné vlastnosti môžu tiež vykvitať z bahna utrpenia.

 

Buddhovia a bódhisattvovia sú často zobrazovaní ako sediaci alebo stojaci na lotosu. To symbolizuje, že rovnako ako bahnitá voda nezasahuje do lotosových lístkov, Buddhov a Bodhisattvovia môžu zostať v Samsare alebo vo vesmíre, aby mali prospech pre živé bytosti bez toho, aby boli znečistené svojimi chybami.

 

3) – Om

 

Om Mystická slabika Om alebo A-u-m je uctievaná budhistami aj Brahmans. História slabiky je opísaná v hinduistických náboženských textoch Véd a Upanišád.

 

Je považovaná za slabiku najvyššej skutočnosti a niekedy sa nazýva matkou mantry. Často sa nachádza na začiatku modlitieb, mantry a písma ako slovo zvestovania a adorácie. V hinduizme symbolizujú trojicu sanskrtských fonémov (transliterovaných a, u a m) trojicu Brahmu, tvorcu, Vishnuho konzervátora a Šivaho ničiteľa, alebo troch úrovní vedomia: prebúdzanie, snívanie a hlboký spánok. Súčasne sú spojené aj s triatnou (tri šperky) Buddhy, dharmy (doktríny) a sangha (poriadok), takže celá budhistická filozofia sa skrýva za týmto jednoduchým znamením. V buddhizme sa často chápe ako symbolizujúci skutočný prázdny charakter reality.

 

4) – koleso Dharmy

 

Koleso Dharmy alebo Dharmachakra je symbol Buddhovho učenia. Je to koleso s ôsmimi lúčmi, ktoré naznačujú oslavu Osemnásobná cesta. Kruhový tvar kolesa symbolizuje doktrínu pokračujúceho znovuzrodenia, až kým sa nedôjde k prebudeniu.

 

Predpokladá sa, že Buddha má na každom chodidle svojich rúk a nohách dojem na koleso s tisíckou špicou. Dharmachakra je považovaná za jeden z ôsmich priaznivých symbolov spojených s Budhom.

5) – Vajra

 

Podľa hinduistickej mytológie je Vajra zbraňou Indry, božstva hromu. V sanskrte slovo „Vajra“ znamená ako blesk a diamant. Hovorí sa, že zbraň Vajra má nezničiteľnosť diamantu a neodolateľnú silu blesku. Keď sú dva bleskové kríže, je nazývaná dvojitým vajra. Toto je symbol Amoghasiddhiho. V budhistickej tantre je to silný symbol absolútnej stability spojenej so zemským prvkom. Slovo všeobecne označuje prázdne miesto, ktoré nemožno rezať ani zničiť, ale zničí všetky zla. Tento obrázok sa často nachádza na závesoch chrámovej svätyne.

 

6) – Kalachakra

 

Osnová slabika Kalachakry Heruka, mocná mantra pre mier a znižovanie utrpenia uklidnením negatívnosti a konfliktu. Symbol Kalachakra znamená „ten s desiatimi silami“. Skladá sa zo siedmich individuálnych slabík prepojených a korunovaných symbolmi mesiaca, slnka a plameňa, ktoré tvoria spolu desať veľmi silných prvkov v rámci obrazu. Desať mocností je opísaných ako desať existencií – telo, vedomie, vesmír, vietor , oheň, voda, zem, stabilné, pohybujúce sa a bohovia neviditeľní a nevytvorení. Toto „znamenie desiatich mocných“ má už mnoho storočí ústredné miesto v tantrickom budhizme a stalo sa symbolom šťastia a ochrany pre nositeľa.

 

7) Om Mani Padme Hum

 

Om Mani Padme Hum je šesť slabík vyvolanie Avlokitreswara, ktorý sa volá ako záchranca a ochranca pred nebezpečenstvom. Ten, kto recituje túto mantru, bude zachránený a chránený pred nebezpečenstvom. Táto mantra je široko nájdená v mahájánskom budhizme. Okrem buddhistických príveskov sa nachádzajú na skalách, modlitebné kolesá, steny Chaitya, voľné kamene nahromadené ako klenoty na cestách, cestách a prístupoch k dedinám. Jeden môže nájsť to napísané na vonkajšej strane modlitebných kolies a stokrát na zvitkoch v nich. Keď sa nosí ako prívesok alebo na prsteň, považuje sa to za ochrancu. Tu sa nachádza na striebornej amuletovej krabici.

 

8) Večný uzol

 

Večný uzol je jedným z ôsmich sľubných symbolov spojených s Budhom. Predstavuje Budhovu myseľ a večnú kontinuitu mysle. Znamená to, že naša myseľ nemá ani začiatok, ani koniec.

9) – Osem dobrých symbolov dohromady.

 

Predpokladá sa, že predstavujú dary, ktoré nebeské bytosti dali Šákjamuniovi o dosiahnutí osvietenstva Buddhovstva. Tieto symboly sa zvyčajne zobrazujú počas vykonávania určitých obradov, ako je zasvätenie domu a slávnostné obradné obetovanie. Na buddhistické prívesky sú tieto zvyčajne videné oddelene a niektoré už boli opísané, ale tu sú stručne.

Hľadáte budhistické veštby?

(Visited 371 times, 1 visits today)
Share