Význam aromaterapie

Iste ste už počuli o aromaterapii, alebo ste ju mali šťastie vyskúšať. Pod týmto pojmom sa najčastejšie ukrývajú rôzne olejčeky či vonné sviečky, ktoré môžete zakúpiť pre potechu ducha či tela, ale nie vždy sa jedná práve o to, čo v pravom význame termín aromaterapia predstavuje. Poďte sa s ňou zoznámiť trošku bližšie.

Pojem aromaterapia môžeme definovať najjednoduchším spôsobom ako riadené používanie prírodných esenciálnych olejov z častí rastlín na udržiavanie, podpore a zlepšenie fyzickej, psychologické a duchovné pohody. Ako prvý účinky aromaterapie odhalil pri svojich pokusoch francúzsky chemik René Gattefossé, ktorý sa zaoberal využitím esenciálnych olejov v medicíne pre liečbu kožných problémov. Pri aromaterapii sa používajú éterické a rastlinné oleje, masťové a krémové základy, ktoré sa vzájomne miešajú pre konkrétnu situáciu. Nemožno oddeliť aromaterapii od základných princípov prírodnej liečby, životosprávy, cvičenia, masáží a celkového postoja k životu.

Hmat a čuch, základné vnemy

Existujú tri základné druhy aromaterapie. Klinická aromaterapia sa už niekoľko rokov uplatňuje vo Francúzsku a francúzski lekári predpisujú esenciálne oleje obvykle pre vnútorné použitie na nespočetné infekcie a choroby. Estetická aromaterapia sa používa ako doplnok ku kozmetické terapii a k ​​celkovej relaxácii organizmu. A konečne holistická aromaterapia kombinuje dva najzákladnejšie pocity – hmat a čuch na terapeuticky prospešné liečbe, ktorá berie do úvahy stav tela, mysle a ducha človeka vrátane jeho životného stylu.Egypt

Existuje celý rad chorôb, ktoré sa dajú účinne liečiť tým najprirodzenejším, čo môžeme získať z prírody – teda prostriedky, ktorými nás obdarovali rastliny. Liečivé účinky rastlín a bylín sú známe už po tisícročia a v živote človeka hrali po celú dobu významnú úlohu. Využitie a aplikácie aromatických látok boli známe už pred viac ako 5000 rokmi, čo dokladajú záznamy na egyptských papyrusoch – Egypťania vylúhované oleja používali nielen na masáže a kúpele, ale aj na balzamovanie mŕtvych. Po nich prišli na rad destilovanej esenciálne oleje používané v Perzii. Dovtedy údajne neexistujú žiadne záznamy preukazujúce používanie esenciálnych olejov a ich destiláciu, ale možno predpokladať, že samo ich využitie bude oveľa staršie než dochované záznamy.

„Boh vo svojej nekonečnej dobrote a štedrosti daroval človeku v rastlinách takmer všetku potravu, ošatenie a lieky.“ Gerard, Herbár (1636)

Čo sú éterické oleje?

Éterické oleje sú prchavé a silne koncentrované aromatické látky, ktoré sú síce označované ako oleje, ale vo svojej podstate sú ľahké a nemastné. Majú schopnosť ovplyvňovať telesné funkcie organizmu a pôsobí na našu psychiku a emócie. Vhodne zvolenými éterickými olejmi môžeme dosiahnuť úľavy pri rade problémov (zdravotných i psychických), posilníme imunitu organizmu alebo preventívne zabránime vzniku niektorých ochorení a spríjemníme svoju duševnú pohodu. Éterické oleje sa ľahko rozpúšťajú práve v rastlinných olejoch (napríklad mandľovom či sezamovom) a tiež v alkohole, mede a mlieku.

Aromaterapia je skutočným darom prírody a ponúka mnoho rôznych foriem aplikácie a použitie. Asi najznámejší a najčastejšie praktizovaná je inhalácia, teda už spomínané vonné esencie. Ďalšou možnosťou sú kúpele, obklady postihnutých miest, ale najmä a najčastejšie je aromaterapia praktizovaný prostredníctvom mastí, krémov či olejov vo forme masáže. Masáž je procedúra, pri ktorej sa uvoľňuje svalstvo celého tela, odstráni sa spasmatické stavy, povzbudí činnosť lymfy, čo má vplyv na celkový zdravotný stav tela aj na pokožku. Súčasne sa ale tiež aktivujú meridiánové dráhy v tele a navodzuje celkový pocit pokoja a pohody, a to súvisí s pohodou duševné. aromamasáž

Masáž pre celkovú pohodu

Aby aromaterapeutická masáž priniesla skutočnú pohodu a uvoľnenie, je dobré sa na ňu vždy pripraviť. Prinajmenšom nezaťažovať svoj organizmus dopredu príliš náročnú stravou či pitím alkoholu, zbaviť sa pred masážou kontaktov s vonkajšími stresory (teda potrebné mobilným telefónom alebo hodinkami) a všetkým, čo by mohlo nejako rušiť pohodu (tesné oblečenie, šperky a podobne). Pri samotnej masáži je vhodné sa plne oddávať relaxáciu a sústrediť sa skutočne len na vlastné uvoľnenie. A po samotné terapii je dôležité veľa piť – čistú vodu alebo nesladený čaj – aby telo mohlo vyplaviť toxíny, a tiež čo najdlhšie nechať oleja pôsobiť na svoju pokožku (teda neponáhľať hneď pod sprchu).

Aromaterapeutické masáže pomáhajú pôsobiť nielen na fyzické ťažkosti, ale predovšetkým na psychiku, a tak dávajú každému možnosť nájsť potrebný duchovný rozmer. Sú vhodné pri liečbe kožných a svalových ochorení, pri bolestiach chrbta či hlavy, ale aj pre tehotné či dojčiace ženy, pri menštruačných problémoch či v klimaktériu, pre deti od ukončeného druhého mesiaca života, pri liečbe zažívanie či stresu, pri nadváhe. Ak netrpíte žiadnym z vyššie uvedených problémov, rozhodne skúste aspoň aromaterapeutickou kúpeľ, pri ktorej váš organizmus získa celkový príjemný pocit pohody – tým skôr, keď v kúpeľni tentoraz rozsvietite len malú

(Visited 158 times, 1 visits today)
Share