Zdravotné výhody konopných semien

Funkčné potraviny sú tie, ktoré sú takmer alebo úplne prirodzené. Zatiaľ čo hnutie smerom k jedeniu pre blaho už nejaký čas prebubláva, jeho popularita explodovala s pandémiou, ktorá sa sústredila na jedlo ako liek.

Potraviny z priemyselného konope pochádzajú zo semien rastliny konope, Cannabis sativa. Technicky sú tieto semená vlastne orech a z nich získavame potraviny ako konopný olej, proteínové prášky a konopné srdiečka obsahujúce približne 30 percent oleja, 25 percent bielkovín, esenciálne mastné kyseliny, GLA (kyselina gama linolénová), vlákninu, vitamíny a minerály.

V súčasnosti existuje množstvo klinických štúdií, ktoré dokazujú, že potraviny z priemyselného konope môžu pomôcť a dokonca zachádzať tak ďaleko, že zabránia mnohým chronickým stavom, ako sú zápaly, kožné ochorenia, ako je atopická dermatitída a ekzém, vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne ochorenia a artritída.

Čo sú esenciálne mastné kyseliny?
Esenciálne mastné kyseliny sú polynenasýtené tuky, ktoré zahŕňajú omega 3 a 6. Veda je zložitým žargónom uhlíkov a chemických zložení, ale stačí povedať, že naše telá si omega 3 a 6 esenciálne mastné kyseliny nedokážu vyrobiť, preto ich musíme prijímať z našej stravy. . Nazývajú sa „nevyhnutné“, pretože ak ich nebudeme mať dostatok z jedla, začneme ich mať nedostatok a v konečnom dôsledku sa naše zdravie zhorší.

Omega 3 a Omega 6
Omega 3 mastné kyseliny alfa linolénová
Tie prispievajú k zdraviu našich bunkových membrán, srdca, mozgu a metabolizmu. Nedostatok je spojený s depresiou, úzkosťou, bolesťami kĺbov a kožnými problémami. Predpokladá sa, že používanie omega 3 pomáha zlepšiť množstvo stavov, ako sú srdcové choroby, tvorba krvných zrazenín, ekzém, ADHD u detí, spánok, PMS, symptómy menopauzy, zdravie kostí, stukovatenie pečene, kardiovaskulárne ochorenia, kognitívne funkcie a zdravie očí.

Omega 6 tuky kyseliny linolénovej
Omega 6 je dôležitá pre energiu. Typicky moderné diéty poskytujú príliš veľa omega 6 a málo omega 3, a preto je dôležité dosiahnuť správnu rovnováhu týchto dvoch esenciálnych mastných kyselín. Za optimálny sa považuje pomer 3:1.

Ukázať na poznámku
Predpokladá sa, že omega 3 sú protizápalové a omega 6 prozápalové. Aby sme objasnili, že omega 6 z nezdravých zdrojov, ako sú transmastné kyseliny nachádzajúce sa v sušienkach, koláčoch a spracovaných mastných potravinách, zvyšujú zápal. Omega 6 získaný z konopného oleja nie je rovnaký ako omega 6 tuk z vyššie uvedených zdrojov. Mali by sme sa zamerať na priemerne tri porcie omega 6 ku jednej porcii omega 3, aby sme podporili dobré zdravie a znížili riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny a iných zápalových a autoimunitných ochorení. Konopné semienko má túto optimálnu rovnováhu, ktorá pomáha udržiavať dobré zdravie.

Zápalová rovnica
Moderné diéty často obsahujú pomer 20:1 týchto esenciálnych mastných kyselín v spracovaných potravinách, ktoré môžu byť zápalové. To je znepokojujúce, pretože vedci objavili spojenie medzi zápalom a modernými chorobami. Zápal sám o sebe nie je zlá vec a je nevyhnutný pre hojivé reakcie nášho tela v prípade bakteriálnych ochorení alebo pri poraneniach, ako sú rezné rany a popáleniny od slnka. Chronický alebo prebiehajúci zápal však môže byť predzvesťou chorôb, ako sú srdcové choroby, artritída a mnohé druhy rakoviny. Teraz je tiež spojená s predčasným starnutím a obezitou.
Konopný olej
Konopný olej
To je dôvod, prečo konopný olej považujeme za „najdokonalejšie vyvážený rastlinný olej v prírode“. Obsahuje pomer 3:1 omega 3 k omega 6 – alebo tri diely kyseliny linolovej na jeden diel kyseliny alfa-linolénovej – ideálny pomer pre ľudské telo.

čo je GLA?
GLA alebo kyselina gama linolová je omega 6 tuk, o ktorom sa ukázalo, že napriek tomu, že omega 6 má zápalovú reputáciu, pomáha znižovať výskyt zápalov v tele. Konopný olej obsahuje viac GLA ako ktorákoľvek iná rastlina a určite akýkoľvek iný jedlý rastlinný olej. To v kombinácii so skutočnosťou, že je to olej, ktorý obsahuje ideálne hladiny omega 3 a 6, sa považuje za dôvod, prečo pomáha zmierniť bolesti kĺbov, PMS a ďalšie súvisiace stavy. GLA tiež hrá dôležitú a prospešnú úlohu pri regulácii hmotnosti, hormonálnej rovnováhe a podpore, zdraví mozgu a zdravej pokožky, vlasov a nechtov.
Sila bielkovín
Konope-Proteín-Múka
Pokiaľ ide o priemyselné konopné potraviny, sú to bielkovinové veľmoci. Proteín sa často nazýva stavebným kameňom tela, pretože jeho hlavnou úlohou je rast a oprava našich tkanív a orgánov.

(Visited 2 times, 1 visits today)
Share