Žerucha – bylina na parapetu

Najbežnejšími druhmi žerucha  v kuchyni sú žerucha  záhradná (Lepidium sativum) a žerucha  (Nasturtium officinale). Chuť je mierne korenistá a kyslá a pripomína vôňu horčice a reďkovky. Koreninová bylina (Lepidium latifolium) je menej bežná a môže sa použiť aj na varenie. Má trochu intenzívnejšiu chuť. Nasturtium (Tropaeolum) sa používa na dekoratívne účely kvôli červeno-žltým kvetom. Ich listy sú však tiež jedlé a majú jemnú a aromatickú chuť.

 

K dispozícii je tiež shiso žerucha  , japonská žerucha  s intenzívnou, mierne korenistou chuťou. Patrí do rodiny labiate.

 

Ako si môžem dopestovať žeruchu?

Pestovanie žeruchy je jednoduché a priame. Všetko, čo potrebujete, sú semená žerucha  , vhodný pestovateľský kontajner , voda, slnko a trochu trpezlivosti. Asi po týždni by ste mali byť schopní zozbierať prvé klíčky pomocou nožníc.

 

Pestujte sami – ako to funguje:

V kvetináči alebo pestovateľskej mise: naplňte nádobu zalievacou zeminou, nastriekajte semená na vrch a navlhčite vodou. Ak používate žeravé sitko *, klíčky sa posypú priamo na sitko a nevyžadujú pôdu.

Na kuchynský papier alebo vatu: Na dosku alebo panvicu položte papier alebo vatu, dôkladne navlhčite a naň natrite semená.

 

Cress má rád vlhkosť a slnečnosť: Preto je najlepšie umiestniť kvetináč alebo rastúcu misku na okenný parapet alebo priamo do záhrady. Uistite sa, že pôda je pravidelne zalievaná, najlepšie rozprašovacou fľašou, aby ste nerozbili krehké kvety a zabránili zamoknutiu. To môže viesť k tvorbe plesní.

 

 

Kedy môžem zasiať žerucha?

žerucha  Vnútri na okenný parapet môžete zasiať žeruchu po celý rok. Ak chcete zasiať semená vonku, odporúča sa obdobie od mája do septembra. Semená môžete ľahko zasiať medzi ostatnú zeleninu alebo do riadkov. Semená pritlačte zľahka tak, aby mali dostatok slnka na vyklíčenie na povrchu.

 

Kde si môžete kúpiť žeruchu  ?

Semená žeruchy teraz nájdete v supermarketoch a bio obchodoch, ale aj online . V supermarkete sú zvyčajne pripravené záhradné žeruchy v miskách, ktoré môžete umiestniť a použiť priamo na parapet. Pri pravidelnom zalievaní a dostatočnom slnku môžu sadenice dokonca dorásť späť.

 

Ako sa používa žerucha  ?

Surové, varené alebo ako korenie – žerucha  sa dá v kuchyni použiť mnohými spôsobmi. Semená aj korene žeruchy sú vhodné na konzumáciu, konzumujú sa iba listy žeruchy. Napríklad, olej na varenie * sa môže vyrábať zo semien záhradnej žerucha  a klíčiace semená slúžia ako pikantné klíčky na zjemnenie šalátov, polievok alebo nátierok.

(Visited 98 times, 1 visits today)
Share