Ako správne merať cukor v krvi

Cukor v krvi sa meria u pacientov, ktorí majú diagnostikovanú cukrovku, tiež u pacientov s podozrením na toto ochorenie. A prečo je meranie hladiny cukru v krvi tak dôležité?

V dôsledku zvýšenej hladiny glukózy v krvi dochádza k metabolickým zmenám,  ktoré majú vplyv na zdravie pacienta. Patrí sem napríklad urýchlenie procesu aterosklerózy, poškodenie ľadvín, zhoršovanie zraku a tiež postihnutie nervovo.

Aké sú hodnoty cukru v krvi v zdravom organizme

Existujú dve základné hodnoty glykémie:

  • Náhodná glykémia – zmeria sa kedykoľvek v priebehu dňa nezávisle na jedle. Táto hodnota by nemala prekročí hranicu 7,5 mmo/l.
  • Glykémia na lačno – meria sa ráno pred prvým jedlom, a u zdravého človeka by mala byť pod hodnotou 5,5 mmo/l.

 

Ako si merať cukor v krvi

K meraniu sa používajú glukomery, ktoré zistia hladinu glukózy po nanesení kvapky krvi na testovací prúžok. Kvapka krvi sa v domácom prostredí získava pomocou odberných pier, takzvaných autolanciet. V tomto pere sa vymieňa len ihla, takzvaná lanceta.

Kto dodáva kvalitné glukomery

Dodávateľov glukomerov je pomerne veľa. Vybrať si však treba spoľahlivého dodávateľa, ktorý dodáva špičkové glukomery, ktoré presne stanovia hladinu cukru v krvi.

Rehatech je dodávateľom glukomerov, ktoré v priebehu niekoľkých sekúnd zmerajú hladinu cukru. Glukomery Rehatech sa vyznačujú jednoduchou obsluhou vďaka automatickému zapínaniu.

V ponuke Rehatech nájdete kompletné príslušenstvo ku glukomerom. Patria sem napríklad testovacie prúžky a lancety.

(Visited 288 times, 1 visits today)
Share