Väčšina z nás trávi veľké percento našich životov v interiéri, takže stojí za to premýšľať o kvalite ovzdušia v našich domoch. Tento článok sa zaoberá pravdepodobnými zdrojmi znečisťujúcich látok v ovzduší a možnými súvisiacimi zdravotnými problémami. Poskytuje rady a kroky, ktoré môžete podniknúť na ochranu zdravia ľudí žijúcich vo vašej domácnosti. Takisto vám pomôže pri rozhodovaní o novom stavebnom projekte alebo rekonštrukcii s vašim architektom, projektantom, staviteľom alebo dodávateľom stavebných materiálov lepšie informované rozhodnutia o otázkach kvality zdravia a vnútorného ovzdušia.
Kvalita a zdravie vnútorného ovzdušia
Slabá kvalita vnútorného ovzdušia môže spôsobiť rôzne zdravotné účinky z miernych a všeobecne nespecifických príznakov, ako sú bolesti hlavy, únava alebo letargia, až po závažnejšie účinky, ako je zhoršenie astmy a alergické reakcie. Väčšina týchto podmienok môže vyplynúť aj z mnohých iných dôvodov, ako je kvalita ovzdušia v domácnosti.
Či zdroj znečisťujúcich látok ovzdušia spôsobuje problém kvality ovzdušia v interiéri alebo nie, závisí od:
typ znečisťujúcej látky ovzdušia
množstvo a rýchlosť, v ktorej je uvoľnená od zdroja
stupeň vetrania, ktorý je k dispozícii v domácnosti, aby ste ho mohli odstrániť z vnútra.
Medzi bežné zdroje znečisťujúcich látok v ovzduší patria:
stavebné práce a stavebné materiály
výrobky pre domácnosť
rôzne ľudské vnútorné aktivity
vonkajšie faktory (vonku).
Ľudia sú najčastejšie vystavení látkam znečisťujúcim ovzdušie, keď dýchajú znečisťujúcou látkou alebo alergén; v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť expozícia prehltnutím alebo pokožkou. Telo má širokú škálu obranných prostriedkov proti vzduchom prenášaným látkam (napríklad koži, pečeni, imunitnému systému). Niektoré obrany vedú látky z tela; iní prekonávajú látky po vstupe do tela.
Väčšinu našich životov trávime v interiéri, kde sa môžu hromadiť výpary.
To, čo robíte v domácnosti, môže spôsobiť najväčší rozdiel v zdraví vnútorného prostredia, napr. vyhnite sa fajčeniu v interiéri, nenechajte prach vybudovať, nenechávajte auto bežať v garáži a dávajte si pozor na všetky výpary – ak to vôňa zle je pravdepodobne!
Všeobecne platí, že čím väčšie množstvo znečisťujúcej látky (expozície), tým väčší vplyv na zdravie. Doba expozície je tiež dôležitá: ak sa vystavuje nízkoúrovni po dlhú dobu (možno niekoľko rokov), celková dávka môže byť veľká.
Niektoré skupiny ľudí v komunite sú zraniteľnejšie ako iné. Tie obsahujú:
veľmi mladí
veľmi starý
pacientov s už existujúcim respiračným alebo kardiovaskulárnym ochorením
tých, ktorí sú citliví na látku.
Niektoré z týchto skupín sú tiež pravdepodobnejšie, že trávia viac času v domácnosti ako celá populácia.