Kúpelňa Feng Shui

Bývanie vo všeobecnosti by malo byť zariaďovaní s maximálnou starostlivosťou a vzhľadom na detaily dotvárajúce potrebnú atmosféru a náladu. Výnimkou samozrejme nie je kúpeľňa, v ktorej pre mnohých začína každý nový deň. Pri jej zariaďovaní sa možno inšpirovať rôznymi spôsobmi, ak chcete mať v tejto miestnosti zázemie pre očistu tela i duše, potom je tu učenia Feng Shui.

Feng Shui je tradičnej čínskej učenia, s ktorého pomocou je možné dosiahnuť v obydlí maximálnej harmónie, v ktorej sa každý užívateľ dočká uspokojenie všetkých svojich vedomých i nevedomých potrieb. Pre kúpeľňu to znamená predovšetkým dostatok svetla, najlepšie prirodzeného, ​​čo prúdi cez veľké okná, čistotu a voľný priestor bez zbytočne prehnaných dekorácií a nadmerného množstva doplnkov, aby primárnej energie mohla voľne prúdiť.

Feng Shui kladie dôraz na polohu kúpeľne

Nielen vybavenie ako také, ale aj poloha kúpeľne ovplyvňuje výsledné pocity z užívania. Ak teda existuje možnosť pamätať na to pri výstavbe, potom sa vyvarujte umiestnenie kúpeľne v blízkosti hlavných, vchodových dverí. Ideálne je severná strana v dome, kde podľa Feng Shui prúdi energia vody, toľko typická práve pre kúpeľňu. Tiež by kúpeľňa mala byť čo najďalej od kuchyne, jedálne alebo obývacej izby. Ak to nie je nevyhnutné, nie je vhodné umiestniť do kúpeľne WC, ak to je nevyhnutné, potom musí byť priestor s toaletou od zvyšku kúpeľne dôkladne oddelený. Nežiaduce je tiež umiestnenie kúpeľne vedľa spálne, z ktorej vedú priamo dvere, ktorými by unikali energie určenej na správnej relaxácii a spánku.

Farby v kúpeľni podľa Feng Shui

Farebné ladenie a odtiene v kúpeľni sú podľa Feng Shui veľmi dôležité. Mali by byť volené také farby, ktoré budú navodzovať pocit čistoty a nebudú narušovať intimitu, čo je pre kúpeľňu tak charakteristická. Aké farby teda do kúpeľne voliť, aby spĺňali požiadavky Feng Shui?

svetle matné farby

odtiene modrej

odtiene zelenej

biela

Farby by nemali byť krikľavé a príliš jasné, nežiaduce je potom červená alebo ružová a tmavé odtiene negatívne pôsobiace na psychiku človeka.

 

 

Umiestnenie vane alebo sprchového kúta

Vaňa alebo sprchovací kút, to sú základné súčasti vybavenia, bez ktorého by kúpeľňa stratila svoj význam. Kde by však mali mať svoje miesto, ak sa chcete držať zásad Feng Shui? Najpríhodnejší je nájsť kút, ktorý bude čiastočne skrytý, avšak bude možné z neho dohliadnuť na dvere. Ak nie je inej cesty, než mať vaňu alebo sprchovací kút na viditeľnom mieste, pamätajte na dostatočné udržanie súkromie pomocou zásten a závesov.

Kúpeľňa je podľa Feng Shui miestností, kde prevažuje energie Jin, a to predovšetkým na základe prítomnosti vodných zdroj a vôbec vodných motívov, ktoré sú po ňu typické. Je preto dôležité dopĺňať ju aj predmety podporujúcimi energiu Jang, čo sú predovšetkým uteráky, osušky, koberčeky, ostatné textil a osvetlenie. Výsledná vyváženosť naplní princípy učenia Feng Shui, teda harmónie prostredie, vďaka ktorej sa v kúpeľni každý cíti čo najlepšie a uvoľnene.

Zaujímavé tipy:

do harmonickej kúpeľne patria živé rastliny

zrkadlo odráža negatívne energie

dostatok svetla je nevyhnutný

nepoužívané veci nemajú v kúpeľni čo robiť

sviečky pomáhajú uvoľniť telo aj myseľ

osvetlenie zrkadla by malo smerovať zo strán nie z vrchu

absencii okna možno vyvážiť umiestnením krištáľu alebo sklenené zvonkohry

oblé tvary sú vítanejšou

drevo pomáha navodiť pocit pohody

kúpeľňový nábytok je lepšie otvorený

u dekorácií platí, že menej je niekedy viac

dvere do kúpeľne by mali byť vždy zatvorené

(Visited 289 times, 1 visits today)
Share